Pozvánky

Bert & Friends na prknech Stavovského divadla. Kapela hraje v nové inscenaci Bakchantky Jana Friče

Kapela Bert & Friends v čele s Albertem Romanuttim se stala součástí nové inscenace souboru Činohry Národního divadla. V Eurípidově hře Bakchantky vystoupí na jevišti Stavovského divadla poprvé v premiérových večerech 16. a 17. února. Režisér Jan Frič si kapelu vybral do svébytné interpretace antické hry starořeckého dramatika Eurípida, která se zabývá tématy pokory, msty, davového šílenství, ale i travestie. V inscenaci hrají Miloslav König, Saša Rašilov, David Prachař, Petr Vančura, Jana Pidrmanová, Pavlína Štorková, Veronika Lazorčáková, Jindřiška Dudziaková a také sbor českých a ukrajinských zpěvaček.

Pro frontmana Bert & Friends Alberta Romanuttiho je to vůbec první zkušenost s divadlem: „Každý z kapely měl s divadlem hodně zkušeností, jen já jsem neměl žádnou. Ale divadlo je vlastně takový koncert. Je to stejné. Koncert je taky představení, opakuje něco připraveného a snaží se, aby se pokaždé stalo něco speciálního. Musí to mít neopakovatelnou energii okamžiku,“ říká. Divadelní zážitek z Bakchantek je pro něj s koncertováním naprosto srovnatelný. „Inscenace je koncipovaná jako koncert a hudba Jakuba Kudláče je psaná na míru Bert & Friends, snažil se, aby to znělo jako my. A zní jako my. Bakchantky jsou jedna velká party a my jako kapela ji hudebně vytváříme. Je na co se těšit,“ dodává Albert Romanutti.

„Hudbu jsem komponoval pro Bert & Friends, představoval jsem si, jaké písně bych asi tvořil, kdybych byl členem jejich kapely. Jednak jsem toužil, aby se jim to hrálo lehce a přirozeně, ale hlavně aby do mých písní mohli přinést svůj vlastní charakteristický plamen. Nekomponoval jsem pro jakési neutrální a volně zaměnitelné interprety, nýbrž pro výrazné hudebníky, od kterých chci, aby zněli jako oni sami. Vzešlo z toho souznění nejen umělecké, nýbrž i přátelské,“ prozradil autor hudby Jakub Kudláč.

Režisér Jan Frič přibližuje inscenaci takto: „Zvolili jsme formu scénického koncertu jako odraz Dionýsova kultu. Na jevišti vedle sebe stojí existující kapela Bert & Friends, naše herečky a herci, a ještě mnohačetný pěvecký sbor. Mělo by se tam odehrávat něco krásného. Krásného a tajemného. Ani v původním textu hry není definováno ono tajemství, po kterém všichni v Thébách pátrají. To, co se vlastně ve skutečnosti děje za městem, v Kithaironu. Dostáváme o tom jen zprávy a ty jsou fascinující, děsivé a krásné zároveň. Touha vstoupit „za“ by měla pohánět větší část inscenace. Proto máme vprostřed scény také neprůhlednou, ale prostupnou bariéru zářivých barev.“

O inscenaci Bakchantky: https://bit.ly/3XdbbGi

O Bert & Friends: www.bertandfriends.com/

Eurípidés 

BAKCHANTKY 

Zpráva o tom, jak kdesi za humny probíhá největší večírek všech dob. 

Do Théb přichází bůh Dionýsos, aby zdejší obyvatele zasvětil do svého kultu, jehož součástí jsou i jeho stoupenkyně bakchantky. Vášnivé ženy se během podivného rituálu oddávají orgiím a propadají do stavu připomínajícího absolutní šílenství. Jejich počínání se ovšem nelíbí thébskému vládci Pentheovi, jenž se dostává s neznámým cizincem do konfliktu. Bohužel netuší, kdo je jeho soupeřem, a nedbá rad svého okolí, aby projevil pokoru. Jenže příchod nového boha nepředstavuje nutně spásu, ale nový řád bez pochyb. Kdo tedy má pravdu? Pentheus, který nechce pochopit, ale spíše pevně uchopit svět, nebo „aranžér davu“ Dionýsos? Možná, že rovnováha nemůže být nikdy bez chaosu… 

Hudebně-divadelní inscenace, ve které spolu s herečkami a herci vystoupí popová kapelaBert & Friends a operní sbor. Bakchantky uvádíme v novém překladu Matyáše Havrdy a Petra Borkovce, který vznikl přímo pro Národní divadlo. 

Předpremiéra 15. února 2023 

Premiéry 16. a 17. února 2023 ve Stavovském divadle 

Dále uvádíme 20. února a 1., 14., 15. a 16. března 2023 

Foto kredit Patrik Borecký

Kultura Z archivu

Návštěvy u pana Greena – když homosexuál pomáhá židovi

Ross Gardiner je úspěšný mladý muž z dobře situované rodiny, který by mohl mít vše, na co jen v životě pomyslí. Jedinou, o to intenzivnější bolest v životě, mu způsobuje nepochopení a odsouzení jeho homosexuální orientace. Ross Gardiner je úspěšný mladý muž z dobře situované rodiny, který by mohl mít vše, na co jen v životě pomyslí. Jedinou, o to intenzivnější bolest v životě, mu způsobuje nepochopení a odsouzení jeho homosexuální orientace u vlastní rodiny. Pan Green, o dvě generace starší ortodoxní žid, žije po smrti své ženy osamělým životem.

Rozhovor s hercem a režisérem Miroslavem Táborským

Potvrdí V hodině rysa existenci zázraku?

Život ochotníkův – rozhovor s Petrem Bendlem

Divadlo v Řeznické představilo Relativitu

Kolečkova Kleopatra nastavuje zrcadlo

Miroslav Táborský exceloval v Blázinci a přidal k tomu rozhovor

Luba Skořepová

Útěky za vlastní identitou

AnderSen – návrat k dětským děsům

Hermuch Media – autorská publikační a fotografická činnost © Freelancer ID Luci BIPOLAR PRESS je mediální portál v oblasti kultury, fotografie, psychologie a pohledu na veřejně známé osoby bez masky. Obsah článků a fotoreportáží je zdarma. Podpořit mě můžete kliknutím na „To se mi líbí“ na FB Hermuch Media, sledováním Instagramu @idlucifoto a nabídkou spolupráce.