Pozvánky

Druhá tráva na albu Díl druhý sází na vlastní skladby.

Kapela Druhá tráva vydává nové album nazvané Díl druhý. Jde o následovníka cenami Anděl ověnčeného alba Díl první. Zatímco na „jedničce“ převažovaly převzaté skladby, dvojka je postavená na autorských věcech. I v tomto případě skupina v čele s frontmanem Robertem Křesťanem přizvala producenta Eddieho Stevense, známého především spolupracemi s britskými tanečními kapelami. Jeho experimentální přístup posunul svébytný akustický zvuk Druhé trávy do jiných kontextů. V Birdland Studios na úpatí slovenských Súľovských vrchů se nebál do aranží zapojit klávesové nástroje, syntezátory, netradiční studiové efekty nebo kapelu posunout až za hranici její komfortní zóny.

První singl Crazy Horse je poctou indiánskému náčelníkovi, kterého proslavila především vítězství nad armádou USA v bitvách u Rosebudu a Little Big Hornu. Zajímavostí je, že v něm zní i originální lakotština. „Hlavním motivem této skladby jsou vzpomínky na důležitá témata mého dětství a dospívání. Především na skauting, E. T. Setona, romány Karla Maye nebo muziku, která s tím souvisí, zejména písničky raných Greenhornů,“ popisuje zpěvák Robert Křesťan.

Producent Eddie Stevens začal s kapelou nahrávat původně dvojalbum. To nakonec kvůli pandemické situaci a lockdownům Druhá tráva rozdělila na dvě části a předloni z něj vydala první z nich. „Nyní, s odstupem času, už pro mě není Díl druhý pouze druhou polovinou celého projektu. Skoro jako bychom stáli u jiného projektu. Kromě jedné skladby, která byla nahrána ve stejnou dobu jako první část, jsou to všechno nové a originální písně, nahrané s jiným záměrem ve velmi odlišném studiu,“ popisuje producent Eddie Stevens, který oceňuje spolupráci s tak virtuózními muzikanty, jakými členové Druhé trávy bezpochyby jsou.

„Jsou to ale také skvělí lidé s otevřenou myslí. Byli otevření i mému někdy méně než konvenčnímu přístupu k nahrávání, které se pokouší umožnit studiu a veškerému jeho vybavení a prostorům hrát hudební roli ve skladbách. Všichni jsme se v tom prostoru posouvali, nějak reagovali nebo přizpůsobovali svůj přístup všemu, co k nám často nečekaně přicházelo. Díky tomu nahrávka dýchá – ožívá – roste. Můj přínos byl v tom, abych tento koncept uvedl do pohybu,“ vysvětluje Stevens a doufá, že podobné dobrodružství bude zažívat i posluchač. „Jeho role bude nejen při vnímání nového materiálu, ale i v neustálém procesu, který při poslechu putuje podobně jako tekoucí řeka prosakující do všeho kolem. A z toho pak vzniká koherentní umění, které se čte téměř jako deník – jedna část dlouhého a neustále se vyvíjejícího příběhu, možná už ne druhého dílu, ale spíše části X,“ dodává.

Nové album je prošpikované nejrůznějšími intermezzy, které producent natočil právě během nahrávání s kapelou na úpatí slovenských hor. A to, aniž by to hudebníci věděli. Slyšíme však i ruchy okolní přírody, včetně zurčení potoka u studia. „Potok je v nahrávce metaforou plynutí času. Všude jsou odkazy na minulost, přítomnost a budoucnost Druhé trávy. Možná pohřbené hluboko a zcela správně se vyhýbající přímé záři světel, ale je to tam. Celá nahrávka se opírá o tuto metaforu. Je to v textech, instrumentaci, stylu hry, stylu nahrávání. Takže jde svým způsobem o nějaké hledání – hledání, jak to Proust poeticky nazval – hledání ztraceného času,“ uzavírá producent.

AKTUÁLNÍ TURNÉ:

12.10.2022 – Říčany u Prahy, KC Labuť

13.10.2022 – Praha, Městská knihovna

14.10.2022 – Česká Třebová, Kulturní centrum

22.10.2022 – Pohořelice, Folkobraní

23.10.2022 – Jihlava, Divadlo Na kopečku

24.10.2022 – Písek, Divadlo Fráni Šrámka

25.10.2022 – Ústí nad Labem, Sál Národního domu

3.11.2022 – Tišnov, Městské kulturní středisko

4.11.2022 – Opava, Slunovrat Winter Edition, kostel sv. Václava

6.11.2022 – Praha, Malostranská beseda

7.11.2022 – Praha, Malostranská beseda

8.11.2022 – Liberec, Experimentální studio

16.11.2022 – Brno, Mahenovo divadlo

18.11.2022 – Bzenec, Kulturní dům

21.11.2022 – Praha, KD Gong

22.11.2022 – Beroun, Sál Wágnerovo náměstí

23.11.2022 – Karlovy Vary, Divadlo Husovka

4.12.2022 – Kroměříž, Dům kultury

5.12.2022 – Zlín, Zelenáčova šopa

6.12.2022 – Zlín, Zelenáčova šopa

7.12.2022 – Ostrava, Heligonka

14.12.2022 – Olomouc, Divadlo na Šantovce

22.12.2022 – Praha, Divadlo pod Palmovkou

27.12.2022 – Praha, KD Mlejn

28.12.2022 – Brno, Musilka (KS Omega)

Robert Křesťan & Druhá Tráva – Crazy Horse

https://youtu.be/OZ4cv6XCXH8

Kultura Z archivu

Návštěvy u pana Greena – když homosexuál pomáhá židovi

Ross Gardiner je úspěšný mladý muž z dobře situované rodiny, který by mohl mít vše, na co jen v životě pomyslí. Jedinou, o to intenzivnější bolest v životě, mu způsobuje nepochopení a odsouzení jeho homosexuální orientace. Ross Gardiner je úspěšný mladý muž z dobře situované rodiny, který by mohl mít vše, na co jen v životě pomyslí. Jedinou, o to intenzivnější bolest v životě, mu způsobuje nepochopení a odsouzení jeho homosexuální orientace u vlastní rodiny. Pan Green, o dvě generace starší ortodoxní žid, žije po smrti své ženy osamělým životem.

Rozhovor s hercem a režisérem Miroslavem Táborským

Potvrdí V hodině rysa existenci zázraku?

Život ochotníkův – rozhovor s Petrem Bendlem

Divadlo v Řeznické představilo Relativitu

Kolečkova Kleopatra nastavuje zrcadlo

Miroslav Táborský exceloval v Blázinci a přidal k tomu rozhovor

Luba Skořepová

Útěky za vlastní identitou

AnderSen – návrat k dětským děsům

Hermuch Media – autorská publikační a fotografická činnost © Freelancer ID Luci BIPOLAR PRESS je mediální portál v oblasti kultury, fotografie, psychologie a pohledu na veřejně známé osoby bez masky. Obsah článků a fotoreportáží je zdarma. Podpořit mě můžete kliknutím na „To se mi líbí“ na FB Hermuch Media, sledováním Instagramu @idlucifoto a nabídkou spolupráce.