Generál Custer ovládl Všetice – Memoriál generála G.A.Custera

Ten, který před desítkami let velkou válku vedl a srdce při tom měl jak z ledu, dnes Sedmou kavalérii do války opět vede a u Little Big Hornu další ukrutný boj se švadronou svojí svede…….

Ten, který před desítkami let velkou válku vedl a srdce při tom měl jak z ledu, dnes Sedmou kavalérii do války opět vede a u Little Big Hornu další ukrutný boj se švadronou svojí svede. Nesmyslnost válek, bolest i utrpení jsou pro dnešní den naštěstí jen vzpomínky, ten dnešní hrdý generál Custer v očích má jen koňskou lásku a od radosti šlehající dětské plamínky.

Dne 22.8.2015 se ve Všeticích u Netvořic uskutečnil již 15. Memoriál generála G. A. Custera, jehož nejvýraznější postava herec a milovník koní Vašek Vydra, je právě jeden ze zakladatelů tohoto již tradičního setkání nejen obdivovatelů koní a historie. Historických rekonstrukcí bitev se koná ročně mnoho, avšak tato akce je zajisté jedna z nejvýraznějších a pro všechny návštěvníky vždy nezapomenutelným zážitkem.

Memoriál byl zahájen již ve čtvrtek 20.8. jízdou na koních pod praporem 7. kavalérie v Praze, která prošla za doprovodu vojenské kapely hrající dobové pochody ze Stromovky přes Staroměstské náměstí a Letnou. Následoval páteční trénink manévrů již ve Všeticích, kde byl pro diváky i jezdce připraven večerní program, při kterém se probírala nejen strategie na sobotní bitvu, ale nechyběla ani kultura v podání hudební kapely Gladly SW.

Přichází sobota a s ní očekávaný den pro jezdce i koně. Již od samého rána se jezdci pečlivě připravují na následující program, oblékají skvěle padnoucí uniformy, probíhají poslední kontroly koní i šavlí a nedočkaví diváci sledují okolní louky, na kterých se v dnešní den vrátí čas o desítky let zpět.

Přesně v půl 11 velí generál pěti švadronám kavaleristů Do sedel! Vojenská kapela nejen skvěle hudebně doprovází následnou přehlídku švadron, ale sama o sobě je skvělou podívanou pro všechny přítomné. Následné manévry jsou vzhledem k počtu koní přímo famózní a na to, že je vojáci nacvičovali pouze několik hodin předem, je třeba smeknout před uměním jezdců i trpělivostí koní. Sledování útoků na imaginárního nepřítele, jízdu bok po boku, nebo naopak v řadě koní, je v počtu desítek koní úchvatná. Následné jezdecké hry jako sólový nájezd při kterém jezdec rozetne šavlí meloun či jízda zručnosti baví nejen diváky, ale jezdci si tak mohou vyzkoušet dovednosti své i svých koní, které si běžně neužijí.

Po následném odjezdu kavalérie na dvou a půl hodinové tažení, byl pro diváky připraven pestrý program pro děti i dospělé. Diváci mohli shlédnou ukázku indiánských válek, navštívit pravé indiánské ležení, vystřelit si z luku, vyzkoušet si jízdu na koních nebo shlédnout westernovou show.

Po návratu vítězných jednotek byly udělovány generálem vyznamenání, případně degradace, grilovalo se, tancovalo se a všude byla cítit příjemná přátelská atmosféra.

Divácké spektrum bylo opravdu široké, své zastoupení zde měly pochopitelně vysoké kožené boty a kovbojské klobouky, rodiny s dětmi i skupinky nejstarší generace. V očích všech zúčastněných bylo vidět velké nadšení svědčící o tom, že sobota strávená na této akci znamená pro mnohé jistě zážitek na celý život.

Nejen generálu Custerovi, ale i všem jezdcům a koním patří neskutečný obdiv za geniální představení, kterým ukázali, že i v dnešní hektické době lze alespoň na chvíli zapomenout na každodenní starosti a alespoň na chvíli se vrátit duchem do dětských let. Málokdo si jistě při ukázkách indiánských válek alespoň na chvíli nevybavil své vlastní dětské bitvy a přesně o tom to vše je. Dokáže-li někdo v divácích probudit dětskou představivost a otevře jim dveře zpět do jejich dětského světa, má v dnešním světě neocenitelný dar. Zároveň je třeba ocenit jezdce i koně za to, jak se dokázali vypořádat s letním horkým počasím, což jistě rekreanti u vody ocenili, ale pro jezdce v uniformách, byly sluneční paprsky opírající se celý den do otevřených plání, jistě velmi náročné.

Pro všechny, kteří si budou chtít tento zážitek zopakovat nebo si ho letos nechali ujít, bude tato možnost tentokrát bohužel až za dva roky. Ale kdo ví, třeba se do roku 2017 řady kavaléristů i koní rozšíří o další nadšence, což by si sám generál Custer jistě přál.

Kultura Z archivu

Návštěvy u pana Greena – když homosexuál pomáhá židovi

Ross Gardiner je úspěšný mladý muž z dobře situované rodiny, který by mohl mít vše, na co jen v životě pomyslí. Jedinou, o to intenzivnější bolest v životě, mu způsobuje nepochopení a odsouzení jeho homosexuální orientace. Ross Gardiner je úspěšný mladý muž z dobře situované rodiny, který by mohl mít vše, na co jen v životě pomyslí. Jedinou, o to intenzivnější bolest v životě, mu způsobuje nepochopení a odsouzení jeho homosexuální orientace u vlastní rodiny. Pan Green, o dvě generace starší ortodoxní žid, žije po smrti své ženy osamělým životem.

Rozhovor s hercem a režisérem Miroslavem Táborským

Potvrdí V hodině rysa existenci zázraku?

Život ochotníkův – rozhovor s Petrem Bendlem

Divadlo v Řeznické představilo Relativitu

Kolečkova Kleopatra nastavuje zrcadlo

Miroslav Táborský exceloval v Blázinci a přidal k tomu rozhovor

Luba Skořepová

Útěky za vlastní identitou

AnderSen – návrat k dětským děsům