Pozvánky

Klasické koledy v netradičních aranžích i autorské vánoční písně, které bodují v New Music Friday. Iva Marešová vydává se skupinou RAZAM Slovanské Vánoce.

Přední česká zpěvačka Iva Marešová, která prošla kapelami Deset očí, Precedens a má za sebou i spolupráce s Čechomorem, Michalem Pavlíčkem nebo Radimem Hladíkem, před časem založila mezinárodní kapelu RAZAM. Se spoluhráči z Čech, Běloruska i Ruska nyní vydává album Slovanské Vánoce. Třinácti písničková kolekce přináší pohanské i křesťanské rituály adventu a každý muzikant do ní vnesl to své. Vznikly tak autorské vánoční písně a zároveň kapela vybrala i koledy z krajin, z nichž pochází. „Některé jsou staré tak, že už je neznají ani místní obyvatelé. Na desce máme koledy z Běloruska, Ukrajiny, Ruska, Srbska a samozřejmě z Čech. Chtěli jsme tak uctít své kořeny a předky,“ říká Iva Marešová. První tři singly Návrat domů, Amen a Noviny, které předznamenaly vydání Slovanských Vánoc, se umístily v prestižním Spotify playlistu New Music Friday.

Slovanské Vánoce začaly vznikat před dvěma lety, kdy měl každý z kapely přinést koledy ze svého rodiště. „Aliaksandr je Bělorus, Ilia Rus, jeho maminka je z Ukrajiny, my ostatní jsme z Čech, podle tohoto klíče je jasné, jakou koledu kdo přinesl. Výsledný zvuk spojuje naše razamská zemitost. Nevnímáme advent jako sladký čas. Naopak je to pro nás doba, kdy se člověk může vnořit do hlubin sebe sama a porozumět důležitým sdělením své duše,“ popisuje Iva Marešová.

Například běloruské koledy jsou podle ní hudebně hodně zemité a syrové a jejich texty v sobě mají humor, hravost, radost a lehkost. Zabývají se především životními pravdami a momenty, kdy se lidé společně setkávají. „Ukrajinskou lidovou koledu s ruským textem přinesl Ilia, který má kořeny v Rusku i na Ukrajině. Ta je pro mě osobně ve svém pojetí zase velkolepou oslavou duchovnosti a Ducha, obdobně i další ukrajinské koledy, ve kterých vnímám pravoslaví v čisté podobě,“ popisuje zpěvačka, která si všímá, že naopak české koledy se orientují především na narození Krista. „Dle mého mají o něco méně lidského tepla v porovnání s koledami z Běloruska a o něco více „chladu“ kostelů a katedrál,“ dodává.

V autorských koledách se kapela zaměřili na oslavu předků a na spojení s přírodou, čímž se dotýká pohanské kultury Slovanů, úcty k přírodním živlům, ale zároveň je pro ně důležitá i prapodstata spojená s energií Krista. „Už náš název RAZAM – což bělorusky znamená dohromady, společně – o nás vypovídá, že rádi propojujeme své kultury a hledáme společný smysl v hudbě a umění. Vždy je pro nás podstatný respekt a láska k druhým. Bez ohledu na to, kde se kdo narodil a v jakého boha věří, protože ve všech koutech světa existují dobří lidé,“ uzavírá zpěvačka.

Na albu tak posluchači najdou například všeobecně známou píseň Noviny, i když v podání Razam v jiné aranži a na druhé straně například autorskou skladbu Návrat domů. Tu Iva Marešová napsala jako projev úcty svým zemřelým rodičům a všem svým předkům (Vánoce jsou čas, kdy jsou blízcí lidé ještě blíž než jindy, i ti co s námi už nejsou).

Návrat domů – RAZAM a Iva Marešová – official video:

Album k poslechu:

Kultura Z archivu

Návštěvy u pana Greena – když homosexuál pomáhá židovi

Ross Gardiner je úspěšný mladý muž z dobře situované rodiny, který by mohl mít vše, na co jen v životě pomyslí. Jedinou, o to intenzivnější bolest v životě, mu způsobuje nepochopení a odsouzení jeho homosexuální orientace. Ross Gardiner je úspěšný mladý muž z dobře situované rodiny, který by mohl mít vše, na co jen v životě pomyslí. Jedinou, o to intenzivnější bolest v životě, mu způsobuje nepochopení a odsouzení jeho homosexuální orientace u vlastní rodiny. Pan Green, o dvě generace starší ortodoxní žid, žije po smrti své ženy osamělým životem.

Rozhovor s hercem a režisérem Miroslavem Táborským

Potvrdí V hodině rysa existenci zázraku?

Život ochotníkův – rozhovor s Petrem Bendlem

Divadlo v Řeznické představilo Relativitu

Kolečkova Kleopatra nastavuje zrcadlo

Miroslav Táborský exceloval v Blázinci a přidal k tomu rozhovor

Luba Skořepová

Útěky za vlastní identitou

AnderSen – návrat k dětským děsům

Hermuch Media – autorská publikační a fotografická činnost © Freelancer ID Luci BIPOLAR PRESS je mediální portál v oblasti kultury, fotografie, psychologie a pohledu na veřejně známé osoby bez masky. Obsah článků a fotoreportáží je zdarma. Podpořit mě můžete kliknutím na „To se mi líbí“ na FB Hermuch Media, sledováním Instagramu @idlucifoto a nabídkou spolupráce.