Koncert skupiny Elán a výročí zámku Loučeň

Dne 6.7.2017, den před 10. výročím otevření zámku Loučeň a v přilehlých zámeckých zahradách i okolí vše nasvědčovalo tomu, že návštěvníky zámku čeká vskutku nevídaná oslava.

Zámek Loučeň se nachází ve stejnojmenném městysi v okrese Nymburk a svým návštěvníkům celoročně nabízí nahlédnutí do historie i současnosti svých romantických barokních prostor s původními interiéry. Kromě kulturního vyžití zde naleznou návštěvníci i určitou raritu, a to je soubor 12 labyrintů a bludišť, který je jednoznačně celoevropským unikátem.

Dne 7. července oslavil zámek výročí 10 let od svého otevření, a jelikož se jedná o významné výročí, uskutečnila se velká oslava, která přilákala tisíce návštěvníků. Samotný areál zámku přizpůsobený této akci byl pro veřejnost otevřen v 17 hodin, a přesto, že většina návštěvníků přišla na oslavu kvůli zlatému hřebu večera vystupujícímu až ve 21 hodin, tvořila se směrem k areálu již od brzkých odpoledních hodin dlouhá fronta návštěvníků.

Přesně v 17 hodin byly brány zámeckého areálu otevřeny a nedočkavý dav čekajících návštěvníků byl vpuštěn do zámeckých zahrad, kde bylo již vše připraveno na následující několikahodinovou oslavu. Hlavním dějištěm se stala část zahrady s postaveným pódiem a hledištěm rozděleným do několika sektorů dle typy zakoupené vstupenky. K dispozici byly stánky s občerstvením, upomínkovými předměty i zábavou.

V průběhu následujících čtyř hodin byl pro návštěvníky na pódiu připraven program, a tak bylo po většinu času co sledovat či poslouchat. Divákům se představila ředitelka zámku Ing. Kateřina Šrámková, která stála za celým nápadem uspořádat tuto narozeninovou oslavu. Dozvěděli jsme se nejen informace o zámku, jeho programech, ale i to, jak obtížné bylo pro malý zámecký team uspořádat akci tak velkého rozsahu a především zajistit hlavní hvězdu večera. I přes veškerou dřinu, která za akcí stojí, je paní ředitelka plná elánu, slova kroužícího ve vzduchu po celou dobu akce. „Pracujeme s elánem, a to, co děláme nás velmi baví. Protože si to naše 10.výročí chceme skutečně užít, máme Elán i pro vás“, vysvětluje původ celé akce.

Ke slovu přichází i kastelán zámku Vratislav Zákoutský, jehož specializací jsou školní vzdělávací programy a šéfkuchař zámecké restaurace Tomáš Petráň specializující se na spokojenost návštěvníků v rovině gastronomické. V podvečer mohli diváci navštívit zámecký park se svými proslulými labyrinty, vychutnat si prohlídku zámku nebo se jen tak procházet po areálu a užívat si sváteční atmosféru zámeckého prostředí.

V několika blocích vystoupila hudební skupina Seventh Weapon, která pochází z Považské Bystrice na Slovensku a v Loučeni se prezentovala skladbami pouze s vlastními texty. Jedná se o seskupení pěti hudebníků, kteří dle svých slov žijí hlavou v tomto roce, avšak jejich duše se nachází v roce 1969. To, co hrají se dá přirovnat ke kombinaci rock‘n‘rollu 60. a 70. let a psychedelie. Divákům předvedli zajímavé vystoupení směřující k rozproudění jejich krve před následujícím očekávaným večerním koncertem. Přesně ve 21 hod. nastoupila na pódium hlavní hvězda večera, kterou byla skupina Elán, která následně odehrála tolik očekávaný akustický koncert.

Nejprve bych se ráda pozastavila před následnými reakcemi některých diváků, kteří nebyli spokojeni s jejich vystoupením a nechápali „proč tam skupina jen tak seděla a nic nedunělo“. Tedy, jak bylo předem avizováno, jednalo se o akustický koncert skupiny, což znamená, že se používají akustické hudební nástroje bez nástrojů vyrábějících zvuk hlasitějším elektronickým zesílením. Již předem bylo tedy jasně dáno, že diváci zde neuvidí hudebníky skákající po pódiu s elektrickou kytarou tak, jak je tomu u jejich koncertů běžné a na co jsou jejich fanoušci zvyklí.

Koncert se tedy nesl spíše v duchu komorním, s Jožo Rážem a tamburínou, Jano Balážem s kytarou, Vašo Patejdlem za klavírem a Štefanem Bugalou za bicími. I když se nejednalo i typický Elánovský koncert, přesto byl z Elánu ten jejich pověstný elán a síla cítit, což dokazovali s každou odehranou skladbou. O tom, že umí, není po téměř 50 letech jejich koncertování a monstrózních vystoupení pochyb. Nyní však přesvědčili, že umí být i klidní bez hlasitého zvukového podtextu a přitom dokázat výbornou show.

Skupina na úvod koncertu sdělila, „vystoupení bude hodně o vzpomínání a povídání“, což v plné míře splnila. Koncert začal Elán skladbou Smrtka na pražskom orloji a následovaly opravdové hity Neobzerajte sa paní Lótová, Mláďatá, Zalubil sa chlapec, Čakám ťa láska, Zloděj slnečníc, Ulica, Kráľovná bielych tenisiek, Bosorka, Osmy svetadiel, Vymyslená, Voda čo ma drží nad vodou, Zanedbaný sex, Fero, Neviem byť sám, Nie sme zlí a pro velký úspěch přidala skladbu Čaba neblázni.

V závěru již všichni diváci s hlasitým potleskem stáli a snad je hřál i pocit, že si ten dnešní Elán užili a zároveň tím načerpali i trochu toho svého vlastního elánu. Jistěže by se, stejně jako vždy a všude, nějaké nedostatky akce našly, avšak je nutné připomenout, že akci připravoval malý tým lidí ve velmi krátkém časovém úseku. Vzhledem k těmto faktům mohu říci, že akce byla připravena s velkým elánem a nasazením personálu, který se na přípravě podílel. Věřím, že se stejně jako mě i ostatním návštěvníkům akce velmi líbila a stejně tak dokázali ocenit snahu předvést a přivést na scénu to nejlepší.

I když narozeninová oslava již proběhla, celá zámecká sezóna se i nadále nese v narozeninovém duchu s množstvím programů pro děti i dospělé. Tuto památku mohu jednoznačně doporučit jako cílové místo pro některý z vašich prázdninových výletů.

Foto výročí zámku Loučeň: Foto Luci

Jano Baláž – skupina Elán
Jožo Ráž – skupina Elán
Kultura Z archivu

Návštěvy u pana Greena – když homosexuál pomáhá židovi

Ross Gardiner je úspěšný mladý muž z dobře situované rodiny, který by mohl mít vše, na co jen v životě pomyslí. Jedinou, o to intenzivnější bolest v životě, mu způsobuje nepochopení a odsouzení jeho homosexuální orientace. Ross Gardiner je úspěšný mladý muž z dobře situované rodiny, který by mohl mít vše, na co jen v životě pomyslí. Jedinou, o to intenzivnější bolest v životě, mu způsobuje nepochopení a odsouzení jeho homosexuální orientace u vlastní rodiny. Pan Green, o dvě generace starší ortodoxní žid, žije po smrti své ženy osamělým životem.

Rozhovor s hercem a režisérem Miroslavem Táborským

Potvrdí V hodině rysa existenci zázraku?

Život ochotníkův – rozhovor s Petrem Bendlem

Divadlo v Řeznické představilo Relativitu

Kolečkova Kleopatra nastavuje zrcadlo

Miroslav Táborský exceloval v Blázinci a přidal k tomu rozhovor

Luba Skořepová

Útěky za vlastní identitou

AnderSen – návrat k dětským děsům