Pozvánky

Malina Brothers vydávají první autorské album. Texty přispěla i Radůza

Hudební projekt čistě pro radost, ve kterém se nemusejí dělat žádné kompromisy. Za takových okolností vznikla před více než dekádou skupina Malina Brothers, v níž se sešli bratři Malinové: bendžista Luboš (Druhá tráva), kytarista Pavel a houslista Josef společně s kontrabasistou Pavlem Peroutkou. Na svých albech a vyprodaných koncertech se s lehkostí věnovali převážně převzatému repertoáru nebo křížili bluegrass s barokní hudbou. Tentokrát je všechno jinak. Aktuální album V peřejích je poprvé autorské. Zkušení hudebníci skladby věnují domovskému Náchodsku či řece Metuji. S texty jim pomohla písničkářka Radůza. Na desce hostuje i bubeník Boba Dylana Winston Watson.  

MALINA BROTHERS V peřejích / In the White Water – official video: https://youtu.be/WF2uBUG3SKE?si=tqMG0HuvFgcdFjgl   

„Před třemi lety jsme vydali naše instrumentální album Baroquegrass. Od té doby uplynulo hodně vody a v nás postupně dozrála myšlenka nové desky, tentokrát ale velmi osobní, autorské – míněno, že jsme si písničky napsali opravdu sobě na tělo,“ říká kontrabasista Pavel Peroutka a dodává, že pozorný posluchač v textech uvidí obraz životů hudebníků samotných.   
Písničky jsou většinou o vyznání jejich domovině, objevuje se v nich i téma návratu. „Z písniček je cítit určitá nostalgie, návraty do dětství, kdy jsme se učili první akordy a naplno zažívali romantiku Pekelského údolí nad řekou Metují. Po mnoha letech jsme se navíc všichni sestěhovali zpět do Náchoda a znovu objevenou krásu rodného kraje vetkli do nového hudebního materiálu,“ doplňuje houslista Josef Malina.  
Skladby na album vznikaly lehce a podíleli se na nich všichni členové. „Například písnička Ledňáčci nad Metují byla hotová za odpoledne. Melodie mě napadla na zahradě pod pergolou a hned jsem ji poslal Radůze. A za dvě hodiny od ní přiletěl celý text. Bratr Pavel si zase pro své melodie dojel k Baltskému moři a k našemu kontrabasistovi promlouvaly skály a červená hlína při jeho výletech po Náchodsku a Kokořínsku. No a Luboš si pro svou instrumentálku došel v mysli až někam na divoký západ,“ popisuje houslista.  
Kromě Radůzy, která otextovala třeba Z odřených vlaků nebo Růži z Killarney, jejíž melodii napsal Charlie McCoy, přispěl jedním textem i písničkář Pepa Lábus a pět vlastních textů dodali sami hudebníci. Nástrojové obsazení nakonec bratři ve studiu rozšířili o irské hudebníky Eilis Lavelle (harfa) a Roberta Harveyho (flétna). Lubošův smysl pro western a hudební nadsázku vyústil k napsání partů pro lesní rohy do jeho instrumentálky Dostavník. Těch se nakonec zhostili David Minár z libereckého divadla a Mikuláš Koska z České Filharmonie. 
Ve skladbě Odjíždím do Kalifornie se nečekaně objevuje Winston Watson, bubeník Boba Dylana. „Potkali jsme se náhodou ve studiu Sono a požádali ho, jestli by nám nenahrál bicí do písně Odjíždím do Kalifornie. Když slyšel nahrávku, rozzářil se a řekl. To je jako kapela mý mámy! Právě na téhle muzice totiž vyrůstal a možná proto dokázal natočit bicí hned napoprvé,“ uzavírá bandžista Luboš Malina. 
Aktuální album kapela pokřtí na turné. Šňůra třiadvaceti koncertů začne 24. ledna dvěma koncerty ve Zlíně a potrvá až do konce dubna. Křty jsou naplánované na 27. ledna do brněnské Musilky, 28. ledna do Červeného Kostelce a 22. února do Městské knihovny v Praze. Celý seznam lze nalézt na webu: www.malinabrothers.cz/koncerty
Bratři Malinové se za několik posledních dekád objevili jako hudebníci či producenti snad na všech důležitých albech folku a country u nás. Mimo jiné spolupracovali s Robertem Křesťanem, Pavlem Bobkem, Věrou Martinovou, Wabim Daňkem, Charliem McCoyem (Bob Dylan, Elvis Presley) aj. Mají za sebou řadu koncertů v USA i na domácích pódiích. V roce 2020 vydali k desetiletému výročí skupiny DVD s hosty Charliem Mc Coyem a Kateřinou García. Celkem natočili pět alb včetně aktuálního CD V peřejích.  

Photo credit: BrainZone PR
Photo credit: BrainZone PR
Photo credit: BrainZone PR
Kultura Z archivu

Návštěvy u pana Greena – když homosexuál pomáhá židovi

Ross Gardiner je úspěšný mladý muž z dobře situované rodiny, který by mohl mít vše, na co jen v životě pomyslí. Jedinou, o to intenzivnější bolest v životě, mu způsobuje nepochopení a odsouzení jeho homosexuální orientace. Ross Gardiner je úspěšný mladý muž z dobře situované rodiny, který by mohl mít vše, na co jen v životě pomyslí. Jedinou, o to intenzivnější bolest v životě, mu způsobuje nepochopení a odsouzení jeho homosexuální orientace u vlastní rodiny. Pan Green, o dvě generace starší ortodoxní žid, žije po smrti své ženy osamělým životem.

Rozhovor s hercem a režisérem Miroslavem Táborským

Potvrdí V hodině rysa existenci zázraku?

Život ochotníkův – rozhovor s Petrem Bendlem

Divadlo v Řeznické představilo Relativitu

Kolečkova Kleopatra nastavuje zrcadlo

Miroslav Táborský exceloval v Blázinci a přidal k tomu rozhovor

Luba Skořepová

Útěky za vlastní identitou

AnderSen – návrat k dětským děsům

Hermuch Media – autorská publikační a fotografická činnost © Freelancer ID Luci BIPOLAR PRESS je mediální portál v oblasti kultury, fotografie, psychologie a pohledu na veřejně známé osoby bez masky. Obsah článků a fotoreportáží je zdarma. Podpořit mě můžete kliknutím na „To se mi líbí“ na FB Hermuch Media, sledováním Instagramu @idlucifoto a nabídkou spolupráce.