Pozvánky

Výpravný klip Tomáše Kluse k novému singlu Chátrám ukazuje život v Domě, kde spolu sousedé zapomněli mluvit

Současné společenské dění inspirovalo písničkáře Tomáše Kluse k napsání nové skladby Chátrám, kterou v červenci vydává společně s výpravným videoklipem. Text písně vypráví o  pomyslném Domě, jehož obyvatelé spolu stále častěji zapomínají mluvit, a který chátrá. Klip, v němž se objeví některé významné momenty z novodobé české historie, vznikl tvůrčí spoluprací režiséra Marka Štiftera, kameramana Bohdana Zajčenka a zpěváka Tomáše Kluse s produkční podporou filmové a televizní společnosti Total Help Art. Natáčelo se v prostředí historické budovy karlínské Invalidovny a u hory Říp.

KLIP CHÁTRÁM:

SINGL KE STAŽENÍ: https://tomasklus.lnk.to/Chatram

„Píseň Chátrám vznikla pod dojmem z demonstrací, kterých jsem se účastnil, a ze kterých mám dobrý pocit především z toho důvodu, jací lidé se na nich potkávají. Sousedské vztahy v tom našem Domě nejsou tak zlé, jak se může zdát na internetu a v internetových diskusích. Spousta lidí je ohleduplných a zajímá se o dění na domovních schůzích, které jsou teď svolávány masově. Když jsem z jedné takové dorazil do našeho domova, tak jsem si sednul ve zkušebně a píseň napsal. Myslím si, že je opravdu potřeba, abychom se o náš Dům začali starat nejenom tím, že budeme opravovat opadané omítky, ale především bychom si měli ujasnit, jak má Dům vypadat a co má lidem, co okolo něj chodí, říct. A otevřít dialog ve všech jeho patrech. Zdá se mi, že jsme jako Češi trošku zapomněli na svoji úlohu, kterou jako Česká republika a jako srdce Evropy máme,“ popisuje Tomáš Klus svou inspiraci při psaní skladby.

Temná zákoutí a rozlehlé chodby kulturní památky Invalidovna, která se nachází v Praze-Karlíně, upoutaly v minulosti už řadu filmařů a svou roli sehrály také v novém klipu Tomáše Kluse. Staly se místem, které ztvárnilo symbolický Dům, o němž text skladby hovoří. Za každým rohem se tak v náznaku odehrává nějaký významný moment z novodobé české historie. „Chtěl jsem, aby se obraz Domu, o kterém se v textu mluví, objevil i v klipu, ale když s někým spolupracuji, snažím se, aby měl co nejvíc volnou ruku. Strašně se mi líbí, že spousta drobných detailů vznikla přímo během natáčení, a že nejsou na první zhlédnutí hned patrné,“ říká Tomáš Klus.

A režisér Marek Štifter, který se ještě před vznikem videoklipu podílel na nahrání nové skladby jako zvukový mistr, dodává: Žijeme v nejkrásnější zemi na téhle planetě, proto je škoda, abychom se nechali otrávit politikou a médii. To jsme chtěli ukázat i prostřednictvím klipu, že jsme šťastný národ, a že zastávka našich předků na Řípu stála za to.“

Nápadů, jak obrazovou podobu singlu pojmout, prý bylo původně více, ale společnou úvahou režiséra Marka Štiftera, kameramana Bohdana Zajčenka a Tomáše Kluse vykrystalizovala ta, která se v klipu objevuje. „Určité realizační limity nás kreativně osvobodily od zbytečných úvah a variant. Věděli jsme, že v Invalidovně můžeme strávit jeden natáčecí den. Snažili jsme se ho tak využít naplno – náš příběh je tedy cesta Domem s pointou pod mytickým Řípem,“ popisuje Marek Štifter.

Singl Chátrám je ke stažení na digitálním servisu Supraphonline a také dalších streamovacích serverech jako iTunes/Apple Music, Spotify, Google Play Music či Deezer. Zajímavostí nahrávky je, že byla nahrána v tempu 89 BPM – symbolicky k roku 1989 a letošnímu 30. výročí sametové revoluce. 

SKLADBA CHÁTRÁM

Hudba a text: Tomáš Klus

Zpěv/kytara: Tomáš Klus

Kytara/zpěv: Jiří Kučerovský

Basová kytara/moog: Jan Lstibůrek

Bicí nástroje: Petr Škoda

VIDEOKLIP CHÁTRÁM

Režie: Marek Štifter

Kamera: Bohdan Zajčenko

Asistent režie: Lukáš Viznar

Scénář: Štifter / Klus / Zajčenko

Produkce: Total Help Art T.H.A.

Výkonný producent: Michaela Syslová

Vedoucí natáčení: Zdeněk Meduna

Asistent produkce: Adam Karásek

Ekonom T.H.A.: Jiří Fero Burda

Světla: Václav Novák

Zvuk: Luka Šuto

Ostřič: Michal Kulhavý

Asistent kamery: Jakub Pavlov

DIT/videooperátor: Pepa Kotěšovský

Kostýmy: Naděžda Rejmanová

Masky: Jana Bílková

Rekvizity: Martina Hladíková

Rekvizitář: Michal Malcánek

Komparz / epizody: KN Casting – Alice Kalová

Postprodukce: RUR

Fotograf: David Kraus

Dronisté: Copterfilm – Filip Brázdil / Antonín Nevrlý

Catering: Divoké matky – Zuzana

Řidič: Adam Lebeda

Podpora: Petr Huml s rodinou

Hrají: Tomáš Klus, Jiří Kučerovský, Petr Škoda, Jan Lstibůrek, Pavel Pospíšil, nohy domovníka Vaňka – Jan Seidel, Kohlert Petr, Holeček Petr, Kalová Alice, Poláček Václav, Kamínková Tereza, Majzner Honza, Licek Petr, Litvin Anton, Štrunc Jan, Dunda Michal, Janečková Tereza, Dohnalová Vendula, Bukáček Roman, Kopalová Markéta, Korbel Tomáš, Hejduková Petra, Třečáková Jaroslava, Podzimková Sára, Baťková Hana, Kupka Aleš, Palacký Roman, Parashenko Vadim, Ivanysh Gabriela, Výborný Čestmír, Rohla Pavel, Hikl Tao, Štifter Maxim

TEXT 

Žiju v tom domě už tři a třicet let

A pamatuju jaký byl domovník Vaněk

To jak se snažil druhým rozumět

A kolik práce tu udělal za ně

Dříve náš dům jezdily okukovat davy

Dnes už se před ním nikdo nezastaví  

Tak chátrá  

Jak ta chátra v něm, co nezná bratra

Jak jiní než oni jsou vždy druzí

Jak soudruzi shlíží na nás z patra

Snažím se aspoň opravit schody

Věřím že po nich můžeme k sobě blíž

Nesnáším dobře sousedský neshody

Pomalu vzdávám se touhy mít tu zdviž

Jak by to bylo ale krásné

Mít za kým jít když žárovka zhasne

Jak by to bylo zase boží

Kdyby dům ožil

Zatím chátrá …

Nevím kdy ale prostě se to stalo

Že spolu doma taky mluvíme málo

Od kdy jsme si cizí tak brutálně hodně

Že není nic na čem se shodnem

Mlčíme tak že to začíná křičet

Zřejmě od doby kdy jsem odevzdal klíče

Domovník řekl Nestarejseonic

A všude je štěnic a všude je štěnic

Už nemám nic ve sklepě

Botník je prázdný

Dál věřím mu slepě

A kdekoho zazdím

Když říká mi něco

Nezajímá mě to

Co je to s námi

Mami babi teto

Já chátrám

Jak ta chátra sám neznám bratra

Jak jiní než já jsou vždy druzí

Jak soudruzi shlížím na vás z patra

Tomáš Klus

Oficiální web: www.tomasklus.cz

Facebook: www.facebook.com/TomasKlus

Instagram: www.instagram.com/tomas_klus

Kultura Z archivu

Návštěvy u pana Greena – když homosexuál pomáhá židovi

Ross Gardiner je úspěšný mladý muž z dobře situované rodiny, který by mohl mít vše, na co jen v životě pomyslí. Jedinou, o to intenzivnější bolest v životě, mu způsobuje nepochopení a odsouzení jeho homosexuální orientace. Ross Gardiner je úspěšný mladý muž z dobře situované rodiny, který by mohl mít vše, na co jen v životě pomyslí. Jedinou, o to intenzivnější bolest v životě, mu způsobuje nepochopení a odsouzení jeho homosexuální orientace u vlastní rodiny. Pan Green, o dvě generace starší ortodoxní žid, žije po smrti své ženy osamělým životem.

Rozhovor s hercem a režisérem Miroslavem Táborským

Potvrdí V hodině rysa existenci zázraku?

Život ochotníkův – rozhovor s Petrem Bendlem

Divadlo v Řeznické představilo Relativitu

Kolečkova Kleopatra nastavuje zrcadlo

Miroslav Táborský exceloval v Blázinci a přidal k tomu rozhovor

Luba Skořepová

Útěky za vlastní identitou

AnderSen – návrat k dětským děsům

Hermuch Media – autorská publikační a fotografická činnost © Freelancer ID Luci BIPOLAR PRESS je mediální portál v oblasti kultury, fotografie, psychologie a pohledu na veřejně známé osoby bez masky. Obsah článků a fotoreportáží je zdarma. Podpořit mě můžete kliknutím na „To se mi líbí“ na FB Hermuch Media, sledováním Instagramu @idlucifoto a nabídkou spolupráce.